page header graphic and logo
* -- 34th National Championships Results --   *
*
*

Home

*

What's New!

*

What is Halliwick?

*

Ten-point programme

*

Courses & Training

*

Affiliation

*

Newsletters & Articles

*

Publications

*

Contact Us

*

Links

*
*
*
<< back to the 'Competitions' page
Results of the 34th National Championships held on Saturday 
11th October 2003 at the Sevenoaks Leisure Centre, Kent 
(Halliwick ASTRA appears in brackets, after swimmers' names)

Competitors took part from:
Halliwick ASTRA 1   (Greater London, North of Thames)
Halliwick ASTRA 2    (Greater London, South of Thames with Kent,
                            Surrey and Sussex)
Halliwick ASTRA 5   (Yorkshire)
Halliwick ASTRA 8    (Cheshire, Staffordshire & Shropshire)
Halliwick ASTRA 15 (Wales)

CHAMPION ASTRA and
winner of the
Barnardo Cup: ASTRA 8  -  37 points
                          Second: ASTRA 15  -  36points
                             Third: ASTRA 2    -  30 points
                           Fourth: ASTRA 1    -  23 points
                              Fifth: ASTRA 5    -  18 points

*
First Second Third
National League: Arthur Gunton Cup
HASTRA 1 HASTRA 15 HASTRA 2
Girls 25 metres: Sir Max Rayne Cup
Lauren Kirby (2) Rebecca Smallman(15)
Boys 25 metres: Swimmers Cup
Kaya Tanner (1) Richard Stack (8) Adam Watson (2)
Ladies 25 metres: Beryl Miller Cup
Mary Walker (5) Linda Robinson (8) Mary Wells (1)
Men's 25 metres: London Transport Revenue Cup
Ian Carpenter (1) Shaun Clements (15) Andrew Mullinex (8)
Girls 50 metres: ASTRA Fifteen Cup
Amy Pledge (2)  Rachel Frodsham (15) Jane Harper (8)
Boys 50 metres: Keyhaven Cup
Daniel O'Neill (8) Patrick Jones (15) Paul Brett (2)
Ladies 50 metres: Olive Lee Cup Memorial Cup
Pam Crofts (5) Eva Salisch (1) Bethan Horgan (15)
Men's 50 metres: George Lyons Cup
Nadir Khan (2) Stephen Andrews (15) Andrew Russell (8)
Girls Championship -100 metres: Penguins Jubilee Cup
Nikki Holmes (8) Stacey Smith (15) Leanne Allright (2)
Boys Championship -100 metres: City of Liverpool Cup
Lee Harding (15) Damien Bryan (8) Darren Crouch (1)
Ladies Championship -100 metres: Derek Burnard Cup
Lynne Lucas (8) Jessica Finch (15) Ann Crouch (1)
Men's Championship -100 metres: Monton Cup

 Alex Stewart (8)

Matthew Francis (15)

Gary Barnes (1)

Junior 4 x 25 metres Relay: Enfield Cup
HASTRA 2 HASTRA 15 HASTRA 8
Senior 4 x 25 metres Relay: Nellie Sims Cup
HASTRA 5 HASTRA 8 HASTRA 2
*
* * *
* *
Copyright©2002 Halliwick AST
Charity Number 250008
*
* * * * * * *