page header graphic and logo
* -- 36th National Championships Results --   *
*
*

Home

*

What's New!

*

What is Halliwick?

*

Ten-point programme

*

Courses & Training

*

Affiliation

*

Newsletters & Articles

*

Publications

*

Contact Us

*

Links

*
*
*
<< back to the 'Competitions' page
Results of the 36th National Championships held on Saturday 
15th October 2005 at the Barry Leisure Centre, South Wales
(Halliwick ASTRA appears in brackets after the swimmers' names)

Competitors took part from:
Halliwick ASTRA 1  (Greater London North of River Thames)
Halliwick ASTRA 2   (Greater London South of River Thames
                                        with Kent, Surrey and Sussex)
Halliwick ASTRA 5  (Yorkshire)
Halliwick ASTRA 8   (Cheshire, Staffordshire & Shropshire)
Halliwick ASTRA 15 (Wales)

CHAMPION ASTRA and
winners of the
Barnardo Cup: ASTRA 15  - 41 points
                              Second: ASTRA 2    - 32 points
                                 Third: ASTRA 1     - 25 points
                               Fourth: ASTRA 8     - 24 points
                                  Fifth: ASTRA 5     - 23 points

*
First Second Third
National League: Arthur Gunton Cup
HASTRA 8 - Sailfin HASTRA 15 - Rhondda PB HASTRA 1- Barking Beavers
Girls 1 length: Sir Max Rayne Cup
Rebecca Smallman(15) Leanne Allright (2) Abby Moffat (8)
Boys 1 length: Swimmers' Cup
Sam Cane (8) Jacob Bourne (2) Steven Bradbrook(1)
Ladies 1 length: Beryl Miller Cup
Michele Bailey (2)

 Beverly Carter (1)

Eunice Lamb (15)
Men's 1 length: London Transport Revenue Cup
Andrew Knowles (15) Brian Thorp (5) Andy Strickland (8)
Girls 2 lengths: ASTRA Fifteen Cup
Jodie Bourne (2) Karla Higgins (15) Shannon Strickland(5)
Boys 2 lengths: Keyhaven Cup
Chi Woo Wan(1) Sam Tyler (15) Luke Grover (2)
Ladies 2 lengths: Olive Lee Memorial Cup 
Eileen Moon (2) Julie Thomas (15) Laura Jackson(1)
Men's 2 lengths: George Lyons Cup
Cliff Martin (1) Colin Rees (15) John Brown (8)
Girls Championship: Penguins Jubilee Cup
Fern Meanwell (5) Laura Cowsill (8) Ellis Ratcliffe (2)
Boys Championship: Phyl McMillan Cup
Chris Bayliss(15) Adam Meanwell (5) Darren Crouch (1)
Ladies Championship: Derek Burnard Cup
Barbara Hopper (1) Barbara Grover (2) Lyndsay Harris (15)
Men's Championship: Monton Cup

Stephen Andrews(15)

Ben Goldberg (2)

Kevin Denton (5)

Junior 4 x 1 Relay: HAST National Cup
HASTRA 8 HASTRA 15 HASTRA 5
Senior 4 x 1 Relay: Nellie Sims Cup
HASTRA 15 HASTRA 5 HASTRA 1
*
* * *
* *
Copyright©2002 Halliwick AST
Charity Number 250008
*
* * * * * * *