page header graphic and logo
* -- 37th National Championships Results --   *
*
* Home
* What's New!
* What is Halliwick?
* Ten-point programme
* Courses & Training
* Affiliation
* Newsletters & Articles
* Publications
* Contact Us
* Links
*
*
*
<< back to the 'Competitions' page
Results of the 37th National Championships held on Saturday 
14th October 2006
at the Southbury Road Leisure Centre
                                                      Enfield, North London
(Halliwick ASTRA appears as * after the swimmers' names)

Competitors took part from:
Halliwick ASTRA 1    (Greater London North of River Thames)
Halliwick ASTRA 2     (Greater London South of River Thames
                                        with Kent, Surrey and Sussex)
Halliwick ASTRA 5    (Yorkshire)
Halliwick ASTRA 8     (Cheshire, Staffordshire & Shropshire)
Halliwick ASTRA 10   (Cornwall, Devon, Dorset, Somerset
                                                                and Wiltshire)

Halliwick ASTRA 15  (Wales)

CHAMPION ASTRA and
winners of the
Barnardo Cup: ASTRA 15 - 43 points
                                Second: ASTRA 2 - 30 points
                                   Third: ASTRA 1 - 29 points
                                 Fourth: ASTRA 5 - 23 points
                                    Fifth: ASTRA 8 - 19 points
                                  Sixth: ASTRA 10 - 10 points

*
First Second Third
National League: Arthur Gunton Cup
HASTRA 15 HASTRA 2  
Girls 1 length: Sir Max Rayne Cup

Joint 1st - Taylor-Marie Carter *1
             & Fern Meanwell *5

Angharad Davies *15
Boys 1 length: Halliwick Junior Cup
Kyron Duke *15 Jacob Bourne *2 Adam Meanwell *5
Ladies 1 length: Beryl Miller Cup
Michelle Bailey *2 Sara Parry *15 Beverley Carter *1
Men's 1 length: London Transport Revenue Cup
Andrew Knowles *15 Andy Sutcliffe *8 Brian Russell *10
Girls 2 lengths: ASTRA Fifteen Cup
Lydia Parks *1 Fern Meanwell *5 Amy Mitchell *15
Boys 2 lengths: Keyhaven Cup
Liam Forbes *15 Chris Wilson *5 Sandeep Bughath *1
Ladies 2 lengths: Olive Lee Memorial Cup 
Sarah Galloway *2 Ann Haslam *15 Lisa Elliott *10
Men's 2 lengths: George Lyons Cup
David Green *1 Mathew Francis *15 Darren Egriss *2
Girls Championship: Penguins Jubilee Cup
Rebecca Evans *15 Lydia Parks *1 Kellie Daughty *5
Boys Championship: Phyl McMillan Cup
Chris Bayliss *15 Sandeep Bughath *1 George Grover *2
Ladies Championship: Derek Burnard Cup
Lindsay Harris *15 Barbara Grover *2 Barbara Hopper *1
Men's Championship: Monton Cup
Michael Scott *8 Sam Suatt *15 Michael Patterson *2
Junior 4 x 1 Relay: HAST National Cup
HASTRA 8 HASTRA 2 HASTRA 15
Senior 4 x 1 Relay: Nellie Sims Cup
HASTRA 10 HASTRA 2 HASTRA 1
*
* * *
* *
Copyright©2002 Halliwick AST
Charity Number 250008
*
* * * * * * *