page header graphic and logo
* -- 38th National Championships Results --   *
*
* Home
* What's New!
* What is Halliwick?
* Ten-point programme
* Courses & Training
* Affiliation
* Newsletters & Articles
* Publications
* Contact Us
* Links
*
*
*
<< back to the 'Competitions' page
Results of the 38th National Championships held on Saturday 
13th October 2007
at the Sevenoaks Leisure Centre, Kent 
(Halliwick ASTRA appears as * after the swimmers' names)

Competitors took part from:
Halliwick ASTRA 1    (Greater London North of River Thames)
Halliwick ASTRA 2     (Greater London South of River Thames
                                        with Kent, Surrey and Sussex)
Halliwick ASTRA 5    (Yorkshire)
Halliwick ASTRA 8     (Cheshire, Staffordshire & Shropshire)
Halliwick ASTRA 10   (Cornwall, Devon, Dorset, Somerset
                                                                and Wiltshire)

Halliwick ASTRA 15  (Wales)

CHAMPION ASTRA and
  winners of the
Barnardo Cup: ASTRA 15 - 43 points
                                Second:   ASTRA 1 - 37 points
                                   Third:   ASTRA 2 - 32 points
                                 Fourth:   ASTRA 8 - 20 points
                                    Fifth:   ASTRA 5 - 13 points
                                   Sixth:  ASTRA 10 - 12 points

*
First Second Third
National League: Arthur Gunton Cup
HASTRA 15 HASTRA 2 HASTRA 1
Girls 1 length - 25ms: Sir Max Rayne Cup

Laura Yalez *1

   Jodie Bourne *2

Alice Weigold *15
Boys 1 length - 25ms:Halliwick Junior Cup
Jon Hallett *15 Andrew Clarke *1 Luke Glover *2
Ladies 1 length - 25ms: Beryl Miller Cup
Eva Salisch *1 Sue Norman *2 Carol Clarke *8
Men's 1 length - 25ms: London Transport Revenue Cup
Paul Smallman *15 Ben Goldberg *2 Ian Carpenter *1
Girls 2 lengths - 25ms: ASTRA Fifteen Cup
Laura Yalez *1 Jordan Margery *15 Katie Neil *2
Boys 2 lengths - 25ms: Keyhaven Cup
Jack Pierce *2 Andrew Bayliss *15 Jack Watkins *10
Ladies 2 lengths - 25ms: Olive Lee Memorial Cup 
Eileen Moon *2 Anne Couzens *1 Margaret Edwards *8
Men's 2 lengths - 25ms: George Lyons Cup
Richard Field *15 Mark Naish *8 Peter Gothard *5
Girls Championship- 100ms: Penguins Jubilee Cup
Rebecca Evans *15 Anna Harris *2 Laura Cowsill *8
Boys Championship - 100ms: Phyl McMillan Cup
Liam Forbes *15 Andrew Clarke *1 Andrew Dosdale *5
Ladies Championship - 100ms: Derek Burnard Cup
Lindsay Harris *15 Cheryl Norman *2 Pam Hill *5
Men's Championship - 100ms: Monton Cup
Martin Hennessey *1 Damian Hallett *15 Michael Scott *8
Junior 4 x 1 Relay: HAST National Cup
HASTRA 15 HASTRA 1 HASTRA  8
Senior 4 x 1 Relay: Nellie Sims Cup
HASTRA 1 HASTRA 10 HASTRA 15
*
* * *
* *
Copyright©2002 Halliwick AST
Charity Number 250008
*
* * * * * * *