page header graphic and logo
* -- 39th National Championships Results --   *
*
* Home
* What's New!
* What is Halliwick?
* Ten-point programme
* Courses & Training
* Affiliation
* Newsletters & Articles
* Publications
* Contact Us
* Links
*
*
*
<< back to the 'Competitions' page
Results of the 39th National Championships held on Saturday 
11th October 2008
at the Pontypool Active Living and Ski Centre, South Wales.
(Halliwick ASTRA appears as * after the swimmers' names)

Competitors took part from:
Halliwick ASTRA 1    (Greater London North of River Thames)
Halliwick ASTRA 2     (Greater London South of River Thames
                                        with Kent, Surrey and Sussex)
Halliwick ASTRA 5    (Yorkshire)
Halliwick ASTRA 8     (Cheshire, Staffordshire & Shropshire)
Halliwick ASTRA 10   (Cornwall, Devon, Dorset, Somerset
                                                                and Wiltshire)

Halliwick ASTRA 15  (Wales)

CHAMPION ASTRA and
  winners of the
Barnardo Cup: ASTRA 15 - 44 points
                                Second:   ASTRA 2 - 37 points
                                   Third:   ASTRA 5 - 25 points
                                 Fourth:   ASTRA 1 - 23 points
                                    Fifth:   ASTRA 8 - 19 points
                                   Sixth:  ASTRA 10 - 14 points

*
First Second Third
National League: Arthur Gunton Cup
HASTRA 15
Rhonnda Polar Bears
HASTRA 8
Seahorse
HASTRA 2
Valiant
Girls 1 length - 25ms: Sir Max Rayne Cup

Jodie Bourne *2

   Karla Higgins *15

Jessie Downard *1
Boys 1 length - 25ms:Halliwick Junior Cup
Connor Page *2 Connor Moulton *8  Daniel Weigold *15
Ladies 1 length - 25ms: Beryl Miller Cup
Alice Weigold *15 Sarah Galloway *2 Bobbie Wise *1
Men's 1 length - 25ms: London Transport Revenue Cup
Paul Smallman *15 Brian Russell *10 Jamie Hind *8
Girls 2 lengths - 25ms: ASTRA Fifteen Cup
Jordan Margery *15 Jodie Bourne *2 Jessie Downard *1
Boys 2 lengths - 25ms: Keyhaven Cup
Connor Page *2 Thomas Williams *5 Ryan Saunders *15
Ladies 2 lengths - 25ms: Olive Lee Memorial Cup 
Charlotte Middleton*5 Eva Salisch *1 Carina Brown *10
Men's 2 lengths - 25ms: George Lyons Cup
Darren Crouch *1 Will Griffiths *15 Stephen Marchase*2
Girls Championship- 100ms: Penguins Jubilee Cup
Ashleigh Sweeney *5 Rebecca Evans *15 Amy Halfpenny *8
Boys Championship - 100ms: Phyl McMillan Cup
Liam Forbes *15 Luke Grover *2 Andrew Dosdale *5
Ladies Championship - 100ms: Derek Burnard Cup
Lindsay Harris *15 Pamela Hill *5 Barbara Grover *2
Men's Championship - 100ms: Monton Cup
Darren Crouch *1 Ben Goldberg *2 Andrew Lamorte *15
Junior 4 x 1 Relay: HAST National Cup
HASTRA 15 HASTRA 2 HASTRA  8
Senior 4 x 1 Relay: Nellie Sims Cup
HASTRA 15 HASTRA 2 HASTRA 10
*
* * *
* *
Copyright©2002 Halliwick AST
Charity Number 250008
*
* * * * * * *